Home | About Us | History | Directions | Contacts | Premium Book | Scholarships
PhotosVendor Information | Entertainment | Sponsors | Fairgrounds


Facebook

Blue Ribbon Winners - 2018

Best in Show
  Dept # Department Name Section Winner Name Class Item Town
  8 Poultry  Eggs Jon Stutzman 101-1 Brown Chicken Eggs Kutztown
  4 Wool Champion Fleece Sarah Vamvakias 101-6 56s, 58s 3/8 Blood Ewe Boyertown
  10 Youth 4-H or FFA plants Asher Ruth 803-106 Watermelon Alburtis
  10 Youth 4-H or FFA textiles Kennedi Cavalier 901-65 Adv. One-piece outfit Kutztown
  12 Hay and Grain Rachel Hower 101-112 Silage Corn Alburtis
  13 Vegetables Joy Richard 101-501 Home Garden Basket Oley
  14 Fruits and Nuts Caleb Moyer 201-2 English Walnuts Mertztown
  15 Home Products Baked Lindsay Conrad 210-1 Rhubard&Apple Pie w/Walnut Crumb Topping Fleetwood
Apple Pie Lindsay Conrad 210-1 Rhubard&Apple Pie w/Walnut Crumb Topping Fleetwood
Chocolate Cake Debra Gruber 201-3 Chocolate Cake Slatington
PA Preferred Jr Baking Hailey Bauscher 201-4 Jr. Baking Kempton
Angel Food Loretta Sterner 201-5 Angel Food Kutztown
  15 Home Products Canned Goods Christian Richard 501-313 Strawbery Jam Shoemakersville
  17 Floral Terry Gambler 501-2 Outdoor Potted Plant Topton
  18 Needle Craft 101-201 Linda Roeschman 101-105 Child Infant item Easton
  18 Needle Craft 401-501 Loretta Sterner 401-240 Wall Hanging Kutztown
  19 Art, Photography, Craft Photo Amy Reiss 101-25 Photo Scenery Allentown
Paint/Drawing Kaitlyn Gipson 101-15 Charcoal Fleetwood
Handcrafts Brenda Heffner 201-38 Beadwork/Jewelry Leesport
Youth Kelly F Leiby 301-70 Oil/Acrylic Kutztown
  21 Wines Rodney Treichler 101-7 White-Other fruits Hamburg
  23 Apairy Steven Finke 101-5 Amber Extracted Honey Kutztown
Champions
  Department # Department Name Section Winner Name Class Item Town
  2 Open Dairy Supreme Champion Heifer Mikayla Davis Winter Calf Holstein Leesport
  2 Open Dairy Supreme Champion Cow Andrew Younker 5 year old Jersey Fleetwood
  10 Youth Dairy Supreme Champion Cow Olivia Lesher 4 year old Jersey Bernville
  10 Youth Dairy Champion Showman Olivia Lesher Sr II Bernville
  10 Youth Dairy Champion Clip-off Morgan Kunkel Sr   Kempton
  10 Youth Beef Supreme Champion Female Hailey Blatt Sum. Yrlng Shorthorn Robesonia
  10 Youth Beef Grand Champion Steer Phoebe Stutzman Heavyweight Kutztown
  10 Youth Beef Grand Champion Fit-Out Evan Kamp Sr Shoemakersville
  10 Youth Dairy Beef Grand Champion Dairy Beef Jonathan Werley Hvy. Heavyweight Shoemakersville
  10 Youth Dairy Beef Grand Champion Fitter Jonathan Werley Sr II Shoemakersville
  10 Youth Dairy Beef Grand Champion Showman Jonathan Werley Sr II Shoemakersville
  10 Youth Sheep Supreme Champion Ram Ethan Timer Sr Ram Dorper Macungie
  10 Youth Sheep Supreme Champion Ewe Marshall Kerper Sr Ewe Tunis Fleetwood
  10 Youth Sheep Grand Champion Lamb Davanta Rarick Hvy. Heavyweight Fleetwood
  10 Youth Sheep Grand Champion Pair of Lambs Samuel Lazarus Hvy. Middleweight Schnecksville
  10 Youth Sheep Grand Champion Fitter Sarah Vamakias Sr  Boyertown
  10 Youth Sheep Grand Champion Showman Rebecca Kugler Intermediate Oley
  10 Youth Swine Supreme Champion Gilt Evan Kamp Jan Berkshire Shoemakersville
  10 Youth Swine Grand Champion Market Swine Ava Grey Heavyweight Leesport
  10 Youth Swine Grand Champion Market Pair Mikayla Trubilla Hvy Heavyweight Pair Kutztown
  10 Youth Swine Grand Champion Fitter Mark Balthaser Sr Bernville
  10 Youth Swine Grand Champion Showman Makenzie Hansley Int II Mohrsville
  10 Youth Dairy Goats Best of Show Hunter Richard-Paris Toggenburg 2 U 3 Fleetwood
  10 Youth Breeding Meat Goats Champion Buck Leah Walters Jr Buck Kid Fleetwood
  10 Youth Breeding Meat Goats Champion Doe Leah Walters Jr Doe Kid Fleetwood
  10 Youth Goats Grand Champion Fitter Hailey Blatt Jr Robesonia
  10 Youth Goats Grand Champion Showman Hailey Blatt Jr Robesonia
  10 Youth Market Goats Grand Champion Market Goat Hailey Blatt Hvy Middleweight Robesonia
  10 Youth Market Goats Grand Champion Pair of Goats Hailey Blatt Mdl Heavyweight Robesonia
  10 Youth  Overall Showmanship Mark Balthaser Bernville